Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Prevence v předvánočním období | Obec Brníčko

Prevence v předvánočním období

03.12. 2021

Obezřetnost v předvánočním období se vyplatí

Nastal čas adventu a s ním spojené přípravy na vánoční svátky. Lidé v těchto dnech více než kdy jindy nakupují přes internet, hledají inspiraci na dárky a snaží se výhodně nakoupit. Obliba tohoto způsobu nakupování je pochopitelná, zvlášť v období, kterým právě procházíme. Bohužel online prostředí mnohdy představuje i živnou půdu pro různé podvodníky, a tak bychom si měli dobře rozmyslet, komu a za jakých okolností pošleme své peníze.

Pokud se však budeme řídit základními pravidly nutnými k bezpečnému nakupování na internetu, je možné rizika minimalizovat. Jakých ukazatelů bychom si tedy měli všímat?

E-shopy:

· Vždy ověřujte věrohodnost internetového prodejce. Využít k tomu lze webové stránky upozorňující na rizikové e-shopy (www.coi.cz) a s opatrností také recenze ostatních nakupujících. Hvězdičky v hodnocení však automaticky nemusí znamenat spolehlivost e-shopu. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné online obchody tak zpočátku mohou mít kladných hodnocení.

· Ověřujte také povinně zveřejňované údaje např. v obchodním rejstříku. V pořádku není, pokud chybí (nebo jsou neúplné) kontaktní informace či obchodní podmínky.

· Varující může být podezřele nízká cena produktu, nízká jazyková úroveň e-shopu, doménové jméno z jiného oboru nebo využívání fotografií jiných legálních obchodů.

· Při prvním nákupu na neznámém e-shopu plaťte raději na dobírku.

· Chraňte před zneužitím své přístupové údaje. Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla. Hesla se snažte pravidelně obměňovat a nikomu je nesdělujte.

· Buďte obezřetní při online platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl). Vždy ověřte, zda vás webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure.

Jak se bránit?

Zvažte možnost pojištění internetových rizik pro případ, že byste se při svých příštích online nákupech nebo jiných činnostech v internetovém prostředí stali obětí trestné činnosti.

Pokud jste se stali při online nákupech obětí podvodu, řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jedním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který vás připravil o peníze, mají policisté již v hledáčku.

Napište nám

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.