Nastávající maminky, pozor! Novinky v Nemocnici Šumperk a.s.!

24.07. 2024

Nový porodnický gauč i nadstandardní pokoj, šumperská porodnice neustále zlepšuje své služby

Porodnický gauč, nový nadstandardní pokoj nebo bezdrátové kardiotokografické monitory. To je jen malý výčet novinek, které čekají na maminky šumperské porodnice, která se neustále snaží zlepšovat své služby.

Asi největší novinkou je právě nový porodnický gauč, který do Šumperku dorazil na jaře až z Velké Británie. V Česku jde o nastupující velký hit a šumperská porodnice je zatím jediná v Olomouckém kraji, která novinku nabízí. „Chceme nabídnout maminkám možnost porodit i jinak než na klasickém porodním lůžku. Obrovskou výhodou nového gauče je jeho variabilita a umožnění porodu v téměř jakékoliv poloze, kterou si rodička intuitivně zvolí, a to i za cenu určitého nepohodlí pro zdravotnický personál. V naší porodnici se dlouhodobě snažíme maximálně vycházet vstříc přáním rodiček, samozřejmě v rámci možností, které nám porodní sál nabízí. Novinka v podobě porodnického gauče nám tyto možnosti ještě rozšířila,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Karel Huml.

Maminky novinku na porodnici vítají. Pro svůj porod si ho vybrala i paní Marie Mrkusová z Rapotína, která na něm porodila svého syna Františka. „Porodnice naprosto splnila moje očekávání, porodní asistentka se mi během porodu úžasně věnovala a vše bylo velmi příjemné. Porodní gauč je více variabilní, co se týká možností výběru různých poloh během porodu. První porod jsem absolvovala na porodním lůžku, v takovém polosedu, což jsem zpětně vyhodnotila, že pro mě bylo nevyhovující. U druhého porodu jsem chtěla zvolit jinou polohu, na to byl porodnický gauč ideální,“ říká teď už dvojnásobná maminka a dodává, že na šumperské porodnici, v porovnání s Prahou, kde tehdy přivedla na svět svou dcerku, oceňuje zejména její rodinné prostředí.

Porodnický gauč však není jedinou novinkou. Porodnice totiž nedávno dokončila rekonstrukci dalšího nadstandardního pokoje, který vznikl namísto bývalé společné jídelny. Pokoj nabízí ten nejvyšší možný standard téměř hotelového typu. Kromě soukromí v něm mají maminky k dispozici vlastní koupelnu, vestavěnou ledničku s nabídkou čerstvých potravin, mikrovlnou troubu nebo rychlovarnou konvici. Součástí je i rozkládací gauč, pro případ, že by první dny narození miminka chtěli maminka s tatínkem strávit v nemocnici společně. A právě tuto možnost využila například paní Radka Bartošová, která v červnu přivedla v porodnici na svět svého Matýska: „Kéž by všechny ženy měly možnost zažít tak úžasnou atmosféru pod úžasným personálem, aby si bohužel některé neodnášely z porodu trauma. I já si trauma odnesla z prvního porodu, a proto jsem se druhé dítko rozhodla přivést na svět v šumperské porodnici, protože tady rodička rozhodně nemá pocit, že je pro personál zátěži, ale právě naopak. Dostalo se mi úžasné péče.“

Velmi vítanou technologickou novinkou v porodnici jsou pak i bezdrátové KTG monitory, které jsou namísto kabelů vybaveny telemetrickou sondou. To znamená, že se nastávající maminky mohou volně pohybovat, lehnout si do úlevové polohy, a to i během pravidelného a nezbytného monitorování plodu. Maminky se mohou jít i sprchovat, protože sondy jsou voděodolné,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka šumperské nemocnice Mgr. Anna Holinková.

Na porodnické oddělení dochází nově také fyzioterapeutka, která maminkám radí, jak se co nejrychleji bezpečně dostat zpět do kondice například po císařském řezu nebo jak správně pečovat o poporodní rány. A poslední velkou novinkou jsou speciální setkání s personálem porodnice, která se konají v přilehlých obcích Šumperska, na kterých se mohou budoucí maminky zeptat na vše okolo porodu i šumperské porodnice.

Autor textu: Ing. Hana Hanke, tisková mluvčí Nemocnice Šumperk