Cookies management by TermsFeed Cookie Consent SDH Brníčko | Obec Brníčko

SDH Brníčko

Z historie SDH Brníčko

15. 12. 2007

SDH BRNÍČKO

 

 

Předválečná léta

Stejně jako historie samotné obce Brníčko – první písemná zmínka pochází z roku 1350 – jsou bohaté i dějiny zdejšího sboru dobrovolných hasičů. Z doby jeho založení se však nedochovaly téměř žádné dokumenty, jako hlavní vodítko k určení doby založení sboru tak posloužila fotografie z roku 1938, na které jsou brníčští hasiči zachyceni při oslavách půl století od založení spolku.

 

 

Oficiální datum vzniku bylo určeno na 5.6.1888

Hned roku 1890 přistoupil SDH k tehdejší župě. V té době pracovalo v Brníčku u hasičů 36 činných členů, z toho bylo 6 činovníků- členů výboru, 14 lezců a 22 stříkačníků. Technické vybavení sboru  tvořil jeden hákový žebřík, jeden střešní žebřík, dva koše na vodu, dvě svítilny, šest savých hadic a 150 metrů výpustných hadic.

 

První zásah mužstva SDH Brníčko se odehrál v roce 1988, když hořelo na statku Josefa Balcárka. Roku 1916 byl na valné hromadě schválen příspěvek 50,- korun na stejnokroje pro členy sboru. Hasiči v Brníčku disponovali vždy  velice slušnou technikou, první stříkačka byla pořízena v roce 1920 za 4 705,-korun, o devět let později bala zakoupenamotorová stříkačka za tehdy značných 47 500,- korun. Zápisy o činnosti sboru končí lednem roku 1939. Brníčko bylo velice vlastenecky a národně uvědomělé a odpor zdejších lidí proti nacismu se zde projevoval zřetelněji než jinde a řada mladých lidí odešla do emigrace, aby bojovala za návrat svobody do vlasti. Hasičská činnost tak byla v letech II. světové války zcela utlumená.

 

 

Novodobá historie

 Hrůzná válka dokázala navzdory všemu zlému přinést pár drobných radostí, které alespoň ulehčily zdecimovaným lidem život, Tak tomu bylo i v případě několika členů SDH Brníčko, kteří za ještě za války objevili nedaleko obce havarované skříňové vozidlo značky Mercedes. Hasiči nezaváhali a úplně nové nákladní auto odtáhli a schovali. Na první poválečné schůzi sboru 14. července 1945 byl schválen záměr využít kořisti jako požárního auta. Dostavilo se dvacet členů. Oprava Mercedesu byla dokončena v roce 1949.

 

O tři roky později si hasiči splnili další velký sen. Hlásného požáru, který troubením typických tónů na trubku oznamoval, že hoří a vyhlašoval tak poplach, nahradila elektrická siréna. V roce 1952 také proběhla masivní kampaň a nábor mládežě do SDH. Mladí měli zaplnit volná místa, zůstávající po odchodu přestárlých členů.

Agitace byla úspěšná a tak se mohly v roce 1954 zapojit do požárních soutěží dvě družstva mužů a po jednom družstvu žen a dorostenců.

Dne 5. července uspořádal sbor I. ročník soutěže „O putovní pohár MNV Brníčko“. V tomtéž roce hořel místní obecní úřad a hasiči se také podíleli na záchranných akcích při povodních.

 

Členové sboru se v letech 1966 až 1988 také aktivně podíleli na stavbách kulturního domu, samoobsluhy, mateřské školy a na obnově koupaliště. V roce 1968 bylo do výzbroje SDH Brníčko Zakoupeno vozidlo Tatra 805. Na konci tohoto roku měl sbor nejvíce členů ve své historii. Bylo jich 90 a 14 z toho bylo žen.

V roce 1985 začala dlouho očekávaná stavba nové a hlavně větší zbrojnice. Dokončena byla v roce 1988 a slavnostně otevřena při příležitosti oslav 100 let od vzniku brníčského hasičského sboru. K tomuto významnému datu dostali hasiči ještě jeden dárek a to skříňovou Avii A 30 s kompletní výbavou pro výjezdovou jednotku.

Nová zbrojnice je také až do současnosti využívána k pořádání  kulturních a společenských akcí.

Dorostenecké družstvo skončilo svoji činnost v roce 1992.

 V roce 2000 zasahoval SDH u rozsáhlého požáru lesa. Hašení se účastnily  profesionální jednotky ze Zábřehu i Šumperka a na pomoc muselo být dokonce  povoláno letadlo, které hasilo ze vzduchu.

(1) SDH Brníčko | Facebook

Napište nám

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.